HISTORIA KLUBU

13 maja 1923 roku założono Klub w Gostyniu

13 maja 1923 roku w sali Michała Kaczmarka w Hotelu Victoria, który znajdował się na gostyńskim rynku, powołano do życia pierwszy w Gostyniu Klub Sportowy.
 
W zebraniu założycielskim wzięli udział mieszkańcy Gostynia, pracownicy cywilni i wojskowi Powiatowej Komendy Uzupełnień, którzy powołali pierwszy zarząd klubu KS Kania Gostyń, w skład którego weszli: Władysław Nawrocki – prezes, Stefan Galiński – sekretarz, Paweł Worsztynowicz – skarbnik, Antoni Wunsch i Stanisław Kochowicz – członkowie zarządu. Aż do wybuchu II wojny światowej klub prężnie się rozwijał, tworząc oprócz sekcji piłki nożnej, sekcję siatkówki, koszykówki, lekkoatletyki, tenisa ziemnego, czy teatralną.
Powstanie klubu było spełnieniem marzeń entuzjastów o sporcie w porozbiorowym Gostyniu. Już od 1925 roku Kania znalazła się w gronie klubów zrzeszonych. W roku 1927 wybudowano boisko przy hucie dla piłkarzy i lekkoatletów. Był to czas wielkiego entuzjazmu, czynów i radości. Zaledwie po 5 latach rozgrywek piłkarze Kani awansowali do klasy „B”. Pierwszy mecz w nowej lidze rozegrany został 22 marca 1931 roku z Ostrovią, zakończony zwycięstwem Kani 4:1. Sekcja piłkarska miała dobre i złe momenty, w tym spadek z klasy „B”, ale już w 1934 roku kibice „Kani” mogli cieszyć się z awansu drużyny do tej klasy. Rok 1935 dał początek poważnemu kryzysowi w gostyńskim sporcie. Pozycja Kani uległa osłabieniu. Trudne w gostyńskim sporcie lata trzydzieste przerwał wybuch II wojny światowej.
 
We wrześniu 1939 roku w gronie obrońców Polski nie zabrakło sportowców i działaczy „Kani”. Po przymusowej przerwie spowodowanej wojną działalność Klubu została reaktywowana w październiku 1945 roku przy dużym udziale przedwojennych działaczy i zawodników. 13 marca 1946 roku drużyna Kani została oficjalnie zgłoszona do rejestru Poznańskiego Okręgu Piłki Nożnej i w tym samym roku drużyna zdobyła tytuł mistrza klasy „C”. Wśród wielu dobrze działających sekcji najaktywniejsza i najliczniejsza była wówczas sekcja piłki nożnej. Poza pierwszą drużyną do rozgrywek w 1947 roku została drużyna juniorów. Klub w 1948 roku skupiał 206 członków. W roku srebrnego jubileuszu sportowcy „Kani” uzyskali kilka znaczących sukcesów, szczególnie piłkarze, którzy zdobyli wicemistrzostwo klasy „B”.

Pierwsze sukcesy

W latach pięćdziesiątych do „Kani” należało ponad 300 osób. Niestety niektóre sekcje, z różnych względów rozpadły się, m.in. kolarska i tenisa stołowego, a w ich miejsce próbowano tworzyć nowe. W latach sześć dziesiątych wybitnie polepszyła się baza do uprawiania sportu. 22 lipca 1961 roku oddano do użytku większość urządzeń sportowych na nowym obiekcie w Gostyniu, w tym płytę boiska piłkarskiego. Wiosną 1962 roku piłkarska drużyna po 11 latach uporczywych zmagań wywalczyła awans do klasy „A”. Trenerem był wówczas Stanisław Szymański. W tamtym okresie w „Kani” zaczęły się rodzić piłkarskie talenty. Szkoleniowcy okręgu poznańskiego dostrzegli duży talentu u Czesława Wojciechowskiego i Kazimierza Marciniaka. W 1963 roku Wojciechowski został powołany do młodzieżowej reprezentacji województwa poznańskiego, a Marciniak do reprezentacji juniorów.

W 1972 roku drużyna seniorów wywalczyła awans do klasy okręgowej. Rok jubileuszu 50-lecia Klubu przyniósł sporo sukcesów. Seniorzy walczyli o fotel lidera, a trampkarze „Kani” zajęli trzecie miejsce w ogólnopolskich mistrzostwach młodzików. Drużyna seniorów w 1976 roku sprawiła dużą na skalę krajową niespodziankę, kwalifikując się do 1/16 finału Pucharu Polski. Przeciwnikiem „Kani” był tej rundzie rozgrywek był zespół pierwszoligowego Zagłębia Sosnowiec, w której występowało kilku czołowych piłkarzy z Polski. Pojedynek zgromadził na gostyńskim stadionie nadkomplet widzów. Piłkarze „Kani” prowadzeni wówczas przez Jerzego Bajera ulegli gościom 0:6.

Zespół z Gostynia pod wodzą Jana Wabińskiego w sezonie 1982/83 zajęli pierwsze miejsce w klasie okręgowej i zasłużenie awansowali do III ligi. Niestety, po rocznym pobycie w III lidze, mimo olbrzymiego wysiłku piłkarzy i trenerów zespół „Kani” zmuszeny był opuścić szeregi tej klasy rozgrywkowej. W kolejnych latach gry na szczeblu klasy okręgowej i po zajęciu czołowej lokaty w 1987 roku udało się awansować do klasy międzyokręgowej. W tej lidze drużyna z Gostynia przebywała do 1992 roku. W tym okresie swój piłkarski talent w klubie rozwinął m.in. Andrzej Juskowiak.

Euforia i rozpacz

W 1992 roku drużyna seniorów „Kani” musiała opuścić klasę międzyokręgową i walczyła o punkty w klasie okręgowej, gdzie zdecydowanie prowadziła. Zespół prowadził wtedy Czesław Wojciechowski, a sukcesy odnosili też młodzi piłkarze trenowani przez: Jerzego Bajera, Andrzeja Rogalę i Leszka Krzyżostaniaka. Latem 1995 roku udało się ponownie awansować do III ligi. Dobrze zapowiadającym się piłkarzem był w tym czasie Rafał Naskręt, który został powołany do kadry reprezentacji Polski U-17. Niestety, piłkarze „Kani” nie utrzymali się w III lidze. Dwa lata później, po sezonie 1997/98 drużyna seniorów opuściła szeregi klasy międzyokręgowej, zajmując 14. miejsce i w nowym sezonie 1998/99 zagrała w klasie okręgowej. Po dwóch awansach z rzędu, w sierpniu 2000 roku Kania Gostyń zainaugurowała sezon 2000/01 w IV lidze. Sezon ten był udany dla zawodników Jerzego Radojewskiego. Kania awansowała do finału Pucharu Polski na szczeblu OZPN Leszno. Klub z Gostynia sezon 2002/03 po kiepskim starcie zakończył na czwartym miejscu z 69. punktami na koncie. Wiosną zespół walczył o trzecią ligę. Utrzymywał się w czołówce, ale na dwie kolejki przed końcem kampanii stracił szansę na awans. W tym samym sezonie Kania Gostyń doszła do finału Pucharu Polski OZPN Leszno. Zagrała w nim z trzecioligową Obrą Kościan, w którym przegrała 1:2. 

Po nieudanym sezonie 2003/04 nastąpiła zmiana trenera w drużynie „Łagrom Kani” Gostyń. Jerzego Radojewskiego zastąpił Jurij Szatałow. Bezpośrednią przyczyną zmiany na stanowisku szkoleniowca była porażka w finale Mistrzostw Powiatu Gostyńskiego z Koroną Piaski 0:1. Nowy trener zadebiutował już trzy dni później w meczu ligowym z Olimpią Koło (4:0). Od początku zespół Jurija Szatałowa nadawał ton rozgrywkom, kończąc sezon z dziesięciopunktową przewagą nad drugą w tabeli, Jarotą Jarocin. Na przekór problemom organizacyjno-finansowych bardzo dobrze w rozgrywkach radzili sobie piłkarze. „Kania” zdobyła w 2005 roku Puchar Polski OZPN Leszno, pokonując w finale Obrę Kościan 3:1. Zespół z Gostynia wygrał grupę południową IV ligi i czekała na baraże z Nielbą Wągrowiec. Baraże o trzecią ligę zostały rozegrane 15 czerwca w Gostyniu, a rewanż cztery dni później w Wągrowcu. W pierwszym meczu Kania wygrała 2:0 po bramkach Bartosza Krajki i Krzysztofa Gościniaka. W rewanżu Nielba odrobiła straty i potrzebna była dogrywka, która nie przyniosła rozstrzygnięcia. O awansie decydowały rzuty karne. Zawodnicy Kani nie mylili się z jedenastu metrów.

Sezon 2005/06 w III lidze rozpoczęli od remisu 2:2 z Turem Turek. W tle rywalizacji sportowej toczyły się sprawy organizacyjno-finansowe. Sytuacja klubu stawała się coraz trudniejsza. 28 listopada 2005 roku rezygnację z funkcji prezesa złożył Marek Cebulski. Zastąpił go wybrany 15 grudnia na Walnym Zgromadzeniu Andrzej Kaliszan. Przez zimę nie uległa poprawie sytuacja Kani Gostyń. Zespół w rundę rewanżową wchodził z długami. O tym, jak w trudnej sytuacji znalazł się klub, niech świadczy fakt, że klub z Gostynia miał kilkudniowy zakaz transferowy nałożony przez związek. Sportowo Kania była na odmiennym biegunie. 3 czerwca 2006 roku przeszedł do historii gostyńskiego klubu. Po wygranej z rezerwami Lecha Poznań 3:0 Kania wywalczyła awans do II ligi. Odbyło się to przy wypełnionym do ostatniego miejsca stadionie w Gostyniu. Bramki na wagę awansu zdobyli Marcin Wojciechowski, Dariusz Wojciechowski i Zbigniew Witkowski. Po awansie i odejściu z klubu Jurija Szatałowa do Jagielloni Białystok trwały poszukiwania nowego trenera. Kania rozpoczęła przygotowania do sezonu 2006/07, niestety brak odpowiedniego stadionu i budżetu, który zabezpieczyłby normalne funkcjonowanie zespołu na poziomie drugiej ligi spowodował, że 11 lipca klub poinformował, że nie przystąpi do gry na poziomie II ligi. Kania Gostyń w sezonie 2006/07 znów zagrała w III lidze, a trenerem został Janusz Kubot. Mimo kłopotów finansowych drużyna z Gostynia zakończyła rundę jesienną na drugim miejscu ze stratą jednego punktu do lidera. W przerwie między rozgrywkami Kania znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Podczas przerwy zimowej doszło do wielu zmian kadrowych. Kanię opuścił m.in. Tomasz Nowak, który za 62,5 tysiąca złotych przeszedł do Kolportera Korony Kielce. Od początku rundy wiosennej nie wiodło się drużynie Kani w lidze, którzy z każdą kolejką plasowali się coraz niżej w tabeli. Po bardzo trudnej wiośnie zespół z Gostynia utrzymała się w III lidze. W ostatnim meczu przed własną publicznością Kania Gostyń przegrała 1:5 Redą-Meridą Trzebiatów. W lipcu została podjęta decyzja o tym, że Kania nie przystąpi do sezonu 2007/08. Przez dwa sezony piłki seniorskiej w Gostyniu nie było.

Nowy start

Po dwóch latach przerwy w 2009 roku została podjęta decyzja o powrocie seniorskiej piłki do miasta. Ligę seniorzy przywitali z przytupem. Kania Gostyń awans do A-Klasy zapewniła sobie na dwie kolejki przed końcem wygraną 7:0 nad Promieniem Sarbinowo. Klub z Gostynia przez lata słynął ze skolenia na wysokim poziomie. Dobrą pracę szkoleniową zauważył Lech Poznań, który 5 lutego 2010 podpisał umowę z UKS Kania Gostyń o współpracy w w zakresie procesu szkolenia zawodników grup młodzieżowych. 

W sezonie 2010/11 drużynę prowadził Zbigniew Kordus i z miejsca stał się faworytem do awansu. Niestety, gostyńska Kania zakończyła kampanię na trzecim miejscu. W następnym roku awans do klasy okręgowej zespół prowadzony przez Zbigniewa Kordusa zapewnił sobie na dwie kolejki przed końcem rozgrywek. Po wywalczonym w bardzo dobrym stylu awansie, w kolejnych rozgrywkach Kania miała apetyt na mistrzostwo klasy okręgowej. W 2013 roku gostyński klub obchodził 90-lecie i to dodawało jeszcze większej motywacji w walce o awans. Drużyna z Racotu była poza zasięgiem. W bezpośrednim starciu Kania przegrała z PKS-em Racot, czym zaprzepaściła szansę na bezpośredni awans do IV ligi. O wejście do czwartej ligi zespół z Gostynia walczył z Wartą Krzymów i Pogonią Nowe Skalmierzyce, niestety już pierwszy mecz i porażka z Wartą rozwiały marzenia o awansie. 

W następnym sezonie pod wodzą Krzysztofa Michalskiego Kania Gostyń wywalczyła upragniony awans do IV ligi. Przygoda w czwartej lidze nie trwała zbyt długo. Po jednym sezonie seniorzy spadli klasy okręgowej. W sezonie 2015/16 Kanię prowadził Jędrzej Kędziora. Zespół dotarł do finału Pucharu Polski na szczeblu okręgowym, w którym uległ Rydzyniakowi Rydzynie 1:2. Kania tytuł mistrza klasy okręgowej zapewnił sobie na sześć kolejek przed końcem sezonu, wygrywając ligę z przewagą 25 punktów. W drugim sezonie na poziomie IV ligi i po reorganizacji ligi Kania zajęła 13. miejsce i spadła do niższej klasy rozgrywkowej. Od sezonu 2019/20 seniorską drużynę prowadzi aktualny trener, Grzegorz Wosiak. W kampanii 2020/21 gostyńska Kania otarła się o awans do IV ligi, przegrywając w finale baraży po rzutach karnych z Polonią Kępno.

Sukcesy

 Niebiesko – Biali” spędzili cztery sezony w III lidze: 1983/1984, 1995/1996, 2005/2006, 2006/2007. Ten najlepszy, jak wspomnieliśmy miał miejsce podczas rozgrywek 2005/2006. Kania wygrała wtedy rozgrywki III ligi grupy drugiej z bilansem 58 punktów, 17 wygranych, 7 remisów i 6 porażek (bilans bramkowy 46:23). Uzyskała jeden punkt przewagi nad Unią Janikowo. Jednak w związku z rezygnacją z promocji do II ligi Kania Gostyń pozostała w III lidze, zaś do II ligi awansował wicemistrz – wspomniana Unia Janikowo. 

W Pucharze Polski Kania najdalej dotarła do 1/16 finału w sezonie 1976/1977 (przegrana z I-ligowym Zagłębiem Sosnowiec).

Grali u nas

Kania Gostyń może poszczycić się najlepszą akademią piłkarską w regionie, która na przestrzeni lat wychowała wspaniałych piłkarzy na zawodowym poziomie. W przeszłości dla Kani grali m.in.:

  • Sebastian Fechner (były piłkarz Wisły Kraków, Lechii Gdańsk, czy Sandecji Nowy Sącz)
  • Radosław Jasiński (były piłkarz Zagłębia Lubin, Chrobrego Głogów, Zawiszy Bydgoszcz, Paniliakosu i Górnika Polkowice)
  • Andrzej Juskowiak (39-krotny reprezentant Polski, srebrny medalista IO w Barcelonie, były piłkarz Lecha Poznań, Sportingu Lizbona, Olympiacosu, Borussii Mönchengladbach, czy Wolfsburga)
  • Wojciech Kaczmarek (były piłkarz Śląska Wrocław, Cracovii, Zawiszy Bydgoszcz, czy Podbeskidzia)
  • Jędrzej Kędziora (były piłkarz Zagłębia Lubin i Chrobrego Głogów)
  • Bartłomiej Konieczny (były piłkarz Warty Poznań, Widzewa Łódź, Górnika Polkowice, Polonii Warszawa, czy Podbeskidzia)
  • Miłosz Kozak (były piłkarz Lecha Poznań, Legii Warszawa, Zagłębia Sosnowiec, Wigier Suwałki, Podbeskidzia, Chrobrego Głogów, Radomiaka i Spartaka Trnavy, aktualnie występuje w I-ligowym Górniku Łęczna)
  • Krzysztof Michalski (były piłkarz Lecha Poznań, Pogoni Szczecin, Zawiszy Bydgoszcz, czy Polonii Warszawa)
  • Rafał Naskręt (były piłkarz Zagłębia Lubin, Górnika Polkowice, Śląska Wrocław i Jagiellonii Białystok)
  • Tomasz Nowak (3-krotny reprezentant Polski, były piłkarz Korony Kielce, Polonii Bytom, ŁKS-u, Górnika Łęczna, Zagłębia Sosnowiec i Podbeskidzia)
  • Tomasz Parzy (były piłkarz Warty Poznań, Zawiszy Bydgoszcz, Pogoni Szczecin, Arki Gdynia, Wisły Płock, Chojniczanki Chojnice)
  • Krzysztof Rutkowski (były piłkarz Lecha Poznań)
  • Zbigniew Witkowski (były piłkarz Widzewa Łódź, czy Górnika Polkowice)- Dariusz Wojciechowski (były piłkarz Warty Poznań, Lecha Poznań, czy Śląska Wrocław)
  • Dariusz Wojciechowski (były piłkarz Warty Poznań, Lecha Poznań, czy Śląska Wrocław)

Historia nazwy MKS Kania Gostyń

PARTNERZY STRATEGICZNI

PARTNERZY TECHNICZNI

SPONSORZY

PATRONAT MEDIALNY

MKS Kania Gostyń Sp. z o o | Sportowa 1 , 63-800 Gostyń | 501 589 078, 604 138 791 | kania@kaniagostyn.pl