MKS Kania Gostyń

Obchody 100-lecia Kani Gostyń

W minioną sobotę 13 maja na stadionie OSiR-u w Gostyniu oraz w Kinie pod Kopułą odbyły się uroczyste obchody 100-lecia Miejskiego Klubu Sportowego Kania Gostyń. Z tej okazji na kibiców i zaproszonych gości czekało wiele atrakcji, które stworzyły wyjątkowy klimat emocji sportowych, kulturalno-historycznych oraz muzycznych.

Impreza współorganizowana razem z miastem Gostyń, Powiatem Gostyńskim oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Gostyniu rozpoczęła się punktualnie w sobotnie południe. W Kinie pod Kopułą w Gostyniu miała miejsce Uroczysta Akademia, która upamiętniła wiele pięknych chwil, wspomnień i ważnych wydarzeń w stuletniej historii klubu. W tym samym czasie na stadionie przy ulicy Sportowej zaplanowano liczne atrakcje dla dzieci i rodziców. Jednakże głównym punktem programu było spotkanie pomiędzy Oldbojami Kani Gostyń a Lechem Poznań. Rozgrywany podczas obchodów 100-lecia mecz przywołał wśród miejscowych kibiców wspaniałe wspomnienia.

UROCZYSTA AKADEMIA

Jubileuszowa akademia zainaugurowała obchody 100-lecia powstania MKS Kania Gostyń. Spotkanie licznie zgromadziło wielu gości. Obecni na ważnej dla klubu uroczystość byli lokalni samorządowcy, władze wojewódzkich związków sportowych, czy przedstawiciele pobliskich klubów sportowych. Wśród nich nie zabrakło m.in. burmistrza Gostynia, Jerzego Kulaka, Starosty powiatu gostyńskiego, Roberta Marcinkowskiego, prezesa Wielkopolskiego ZPN, Pawła Wojtali, prezesa Wielkopolskiego ZPS, Jacka Brońskiego, czy byłego wychowanka Kani i wielokrotnego reprezentanta Polski, Andrzeja Juskowiaka. Nie zabrakło również osób związanych bezpośrednio z Kanią, jak i najstarszych, byłych zawodników gostyńskiego klubu: Jana Poprawę i Jana Biernata.

Sobotnie obchody były świętem wszystkich ludzi, którzy nosili i nadal noszą w sercu Kanię Gostyń. To święto wszystkich kibiców sportu, od piłki nożnej, po lekkoatletykę, siatkówkę, kręgle, tenis czy koszykówkę. Obchody założenia Kani Gostyń były okazją do wręczenia licznych odznaczeń dla zaproszonych gości i osób, którzy dbają o rozwój sportu w Gostyniu. Wyjątkowym punktem podczas uroczystości w Kinie pod Kopułą była projekcja filmu o historii klubu, ukazująca początki budowania społeczności sportowej w Gostyniu, pierwsze ważne wydarzenia dla gostyńskiego klubu oraz rozwój i sukcesy drużyny na przełomie kilku pokoleń zawodników, aż po czasy obecne.

Prezes Zarządu Kani Gostyń, Arkadiusz Krzyżostaniak przygotował przemowę, w której zwrócił się do wszystkich obecnych podczas uroczystości:

– Cieszę się, że tak licznie przybyliście na nasze zaproszenie, by razem z nami uhonorować ten zasłużony dla gostynian i ziemi gostyńskiej klub. Jestem wraz zarządem, zawodniczkami, zawodnikami bardzo dumny z tego, że to właśnie nam przypadł ten zaszczyt. Piłka nożna w naszym klubie jednak to nie tylko sport, ale właśnie dzięki sportowi staramy się wychowywać kolejne pokolenia mieszkańców naszego miasta.

– Wierzymy, że nasz klub doczeka następnych wielkich jubileuszy, dając wam wszystkim radość z naszej gry, wiele emocji i radości. Historia klubu na przestrzeni 100 lat toczyła się różnie. Były chwile, gdzie przeżywaliśmy smutek, gorycz połączone nieraz ze złością. Często były to łzy szczęścia, ale zdarzały się łzy bólu i krzywdy. O historii należy pamiętać, jednak życie toczy się dalej. Musimy patrzeć do przodu i dbać o nasze dzieci.

Burmistrz Gostynia, Jerzy Kulak również odniósł się z wielką dumą do klubu, posiadającego wspaniałą i bogatą historię:

– Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że pokolenia gostynian mają w DNA Kanię Gostyń.

– Przez 100 lat ten klub wychowywał i uczył kolejne pokolenia młodych sportowców. (…) Można powiedzieć, że wychowywaliśmy wspólnie: nauczyciele, trenerzy, ale też władze lokalne. Przez to 100-lecie gospodarze miasta się zmieniali, ale zawsze wspierali lokalną działalność sportową – powiedział burmistrz.

Starosta Powiatu Gostyńskiego, Robert Marcinkowski podczas uroczystości wygłosił zapierające dech przemówienie, oto jej fragment:

– Kania Gostyń to więcej niż klub. To prawdziwa historia tego miasta, tego powiatu. To prawdziwe emocje, które nas łączą, a nie dzielą. To także przyszłość, która przed nami. Bo jestem pewien, że Kania to nie tylko piękna tradycja, ale także przyszłość, która będzie budować to miasto i ten powiat. Kania Gostyń to więcej niż klub, to przede wszystkim ludzie – oznajmił.

Na naszym profilu na Facebooku znajdziecie zdjęcia z Uroczystej Akademii.

 

TURNIEJ DLA RODZICÓW

Jednym z punktów obchodów 100-lecia MKS Kani Gostyń był turniej dla rodziców zawodników naszej akademii. Przed godziną 13 wystartowały pierwsze spotkania turnieju, w którym udział wzięło 9 drużyn. Poniżej przedstawiamy wyniki wszystkich spotkań.

Grupa A:
2011 – 2008 1:2
2007/10 – 2015 1:1
2011 – 2015 0:7
2008 – 2007/10 2:2
2011 – 2007/10 1:4
2015 – 2008 2:0

Tabela:
1. Drużyna 2015 – 7 pkt.
2. Drużyna 2007/10 – 5 pkt.
3. Drużyna 2008 – 4 pkt.
4. Drużyna 2011 – 0 pkt.

Grupa B:
2016 – 2017 1:0
2012 – 2013 3:0
2014 – 2017 2:0
2016 – 2012 0:2
2014 – 2013 0:2
2017 – 2012 1:4
2014 – 2012 2:2
2013 – 2016 2:0
2014 – 2016 1:0
2013 – 2017 3:6

Tabela
1. Drużyna 2015 – 10 pkt.
2. Drużyna 2014 – 7 pkt.
3. Drużyna 2013 – 6 pkt.
4. Drużyna 2017 – 3 pkt.
5. Drużyna 2016 – 3 pkt.

Półfinały:
2015 – 2014 1:2
2012 – 2007/10 1:0

Finał:
2012 – 2014 3:0

MECZ OLDBOJÓW

Daniem głównym obchodów 100-lecia był mecz Oldbojów Kani Gostyń z Lechem Poznań. Przed pierwszym gwizdkiem arbitra na murawie pojawili się wszyscy zawodnicy Kani Gostyń. Historyczne spotkanie zgromadziło bardzo liczną publikę. Z trudem było dojrzeć wolne miejsca siedzące, co mogło ucieszyć wszystkich uczestników Wielkiego Święta. Na murawie stadionu OSiR-u w Gostyniu mogliśmy podziwiać wielu znakomitych piłkarzy ostatnich lat. W barwach Kani wystąpili: Wojciech Kaczmarek, Bartosz Krajka, Zbigniew Witkowski, Łukasz Cebulski, Karol Kręgielczak, Mateusz Matysiak, Rafał Piotrowski, Marek Sadzki, Roman Frydryszak, Grzegorz Wosiak, Robert Przewoźny, Sebastian Fechner, Adrian Majewski, Marek Krzyżyński, Rafał Mucha, Rafał Dudka, Mariusz Niedbała, Krzysztof Niedziela, Dariusz Olejniczak oraz Krzysztof Michalski.

Zespół oldbojów Lecha reprezentowali: Michał Kokoszanek, Marcin Drajer, Krzysztof Michalski, Tomasz Najewski, Tomasz Bekas, Waldemar Przysiuda, Michał Goliński, Bartosz Ślusarski, Zbigniew Zakrzewski, Sławomir Najtkowski, Błażej Telichowski, Czesław Owczarek, Maciej Scherfchen, Jarosław Araszkiewicz, Marek Rzepka, Krzysztof Piskuła i Waldemar Kryger.

Mecz był wielkim wydarzeniem i gwarantem emocji dla wszystkich kibiców. W 12. minucie prowadzenie objęła drużyna oldbojów Kani. Mariusz Niedbała kąśliwym uderzeniem zaskoczył obronę i bramkarza Lecha. Jeszcze w trakcie pierwszej połowy oglądaliśmy jednego gola. Krzysztof Piskuła wyrównał stan meczu po strzale z rzutu karnego. W drugiej części meczu oglądaliśmy kolejne bramki. Do siatki po stronie Kani Gostyń trafił jeden z ulubieńców trybun, Bartosz Krajka, a dla Lecha dwa razy na listę strzelców wpisał się Błażej Telichowski oraz Bartosz Ślusarski. Mecz zakończył się wynikiem 2:5 na korzyść drużyny oldbojów Lecha Poznań. Spotkaniu towarzyszył wspaniały doping ze strony wiernych kibiców Kani Gostyń.

Zdjęcia z meczu oldbojów możecie zobaczyć na naszym Facebookowym profilu.